top
     

 Anasayfa >Ekipmanlar >Topraksız Tarım Ekipmanları

 

 

TOPRAKSIZ TARIM EKİPMANLARI

Topraklı tarımsal alanların azalması nedeniyle kullanımı yaygınlaşan bitki yetiştirme olukları, özel  (cocopeat, perlit, kaya yünü  gibi..) yetiştirme ortamları ile  birlikte seralarda yüksek kalitede verimli ürünler elde etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Yetiştirme olukları mobil profil çekme ve şekillendirme makinalarıyla, projenin büyüklüğüne bağlı olarak istenilen uzunlukta, sera alanında üretilebilir.

opes sera

opes sera

 

Yetiştirme oluklarının avantajları:

Fazla suyun drenaj kanallarıyla kolay tahliye edilmesi
Bitkiler için optimum hava sirkülasyonu
Bitkilerin daha kontrollü büyümesi
Bitkilere zarar veren canlıların yayılarak çoğalmasının engellenmesi
Bitkilerle ilgilenen çalışanların uygun yükseklikte daha rahat çalışmasına imkan vermesi
Çalışanlardan ve üretimden yüksek verim alınması

Tek parça olarak üretilen yetiştirme oluklarını 2 şekilde sabitlemek mümkündür.Kullanılacak sabitleme yöntemini seçerken oluğun modeli ve içinde bulunduğu seranın konstrüksiyon özellikleri  önemli kriterlerdir.

OPES, yetiştirme olukları için farklı askı ve destek çözümleri sunmaktadır.

Askı Sistemini Kullanarak Olukları Sabitlemek

Bu yöntemi kullanmak için seranın güçlü bir konstrüksiyona sahip olması gereklidir, konstrüksiyon yetiştirme olukları ve bitki yüklerini rahatlıkla taşıyabilecek yapıda olmalıdır.


Seranın yayları arasındaki mesafeye bağlı olarak, genellikle her 2,5 metrede bir kullanılan askılar , yayları enlemesine olarak birleştiren bitki askı borularına asılmaktadır.

opes sera

Askı Seti 1

 

 

 

Taşıyıcı Ayaklarla Olukları Sabitlemek

Bu yöntemle yetiştirme olukları her 2 ya da 2,5 metrede bir taşıyıcı ayaklarla alttan desteklenerek sabitlenir,böylece yetiştirme oluğu yükünün  seraya binmesi engellenmiş olur.Opes yüksekliği ayarlanabilir ve sabit olmak üzere 2 farklı model  sunmaktadır.Zeminin eğimine ve engebe durumuna göre hangi modelin daha uygun olacağına karar verilebilir.

opes sera

Bitki Yatırma Teli

opes sera

Sabit Ayak

            

opes sera

Yükseklik Ayarlı Ayak


 

. 

 

 bottom